Jak działa narkoza wziewna u zwierząt?
Podczas zabiegów chirurgicznych, operacji oraz niektórych badań istnieje konieczność poddania zwierzęcia działaniu narkozy. Warto dowiedzieć się wcześniej jakie są wymogi, konieczne do prawidłowego i bezpiecznego przeprowadzenia anestezy wziewnej, obowiązujące w klinice weterynaryjnej. W naszym wpisie przybliżymy Państwu w jaki sposób działa narkoza u zwierząt. Zapraszamy do lektury!
Przygotowanie zwierzęcia do narkozy wziewnej
Kwestią kluczową w przygotowaniu do narkozy wziewnej u zwierząt jest poddanie podopiecznego bezwzględnej głodówce. Warto wiedzieć, że różna jest jej długość w zależności od wieku i masy ciała czworonoga. W przypadku dużych i średniej wielkości psów głodówka powinna rozpocząć się na 12 godzin przed planowanym znieczuleniem ogólnym, natomiast małym psom i kotom jedzenia nie podajemy na 8 godzin przed anestezą. Wodę należy odstawić na 3 godziny przed narkozą.
Wyjątkiem są zwierzęta w wieku pediatrycznym, np. kocięta lub szczenięta. W ich przypadku głodówka powinna rozpocząć się albo na 2 godziny przed znieczuleniem, albo nie należy jej przeprowadzać w ogóle ze względu na ryzyko rozwoju hipoglikemii – zagrażającej ich życiu.
Wskazane działanie ma na celu uniknięcie sytuacji, w której mogłoby dojść do zachłyśnięcia treścią żołądka, albo do stanu zapalnego płuc. Ma to ścisły związek ze specyfiką działania leków anestetycznych, ale o tym za chwilę.
Aby uniknąć komplikacji oraz późniejszych powikłań, przed przystąpieniem do znieczulenia zwierzę jest poddawane badaniu klinicznemu oraz badaniu krwi. Wówczas wykrywane są ewentualne nieprawidłowości. Lekarz weterynarii ustala stopień nawodnienia, kondycję błon śluzowych, sprawdza pracę serca, górnych i dolnych dróg oddechowych, bada temperaturę ciała i ocenia narządy jamy brzusznej w badaniu manualnym. Na podstawie wyników badania krwi ocenie poddawana jest praca wątroby i nerek oraz poziom krwinek czerwonych – odpowiedzialny za stopień dotlenienia organizmu zwierzęcia. Zwierzęcy pacjenci z tak zwanej grupy ryzyka – dotyczy seniorów lub ras predysponowanych do chorób kardiologicznych – poddawani są dodatkowo badaniu kardiologicznemu echo serca i EKG.
Jak wygląda znieczulenie ogólne u zwierząt?
Aktualnie metoda znieczulenia wziewnego w przypadku zwierząt jest uznawana za najbezpieczniejszą. W sali zabiegowej w naszej przychodni weterynaryjnej używamy nowoczesnego aparatu do anestezji wziewnej – Draeger – Fabius GS, który dla bezpieczeństwa operowanego zwierzęcia oraz poprawy komfortu pracy lekarzy, zespołu chirurgicznego oraz anestezjologicznego jest wyposażony w respirator.
Pacjent jest podłączany za pomocą rurki intubacyjnej lub maski do aparatu dostarczającego gaz anestetyczny (najczęściej izofluran) oraz tlen medyczny do jego dróg oddechowych. Zwierzę zapada w sen – nie odczuwa bólu i nie wykazuje żadnych odruchów.
Warto wiedzieć, że znieczulone zwierzęta nie zamykają oczu, w związku z tym ich rogówki są zabezpieczane przed wysychaniem i uszkodzeniem specjalnym żelem.
Chociaż gaz anestetyczny nie kumuluje się w organizmie zwierzęcia, dochodzi do krótkotrwałego zwiotczenia mięśni, szczególnie przewodu pokarmowego – dlatego tak istotna była głodówka przed narkozą.
W przypadku prawidłowo znieczulonego wziewnie pacjenta weterynarii objawy po wybudzeniu są łagodne i dość szybko ustępują. Zdarza się natomiast – i jest tak zwaną normą – że zwierzęta w ciągu kilku do kilkunastu godzin mogą oddawać bezwiednie kał lub mocz, zwymiotować, być pobudzone, a nawet agresywne lub mocno zlęknione, ospałe, a ich chód jest chwiejny – mogą się przewracać. Dlatego bardzo istotna jest uważność i troskliwość opiekunów.
W celu unormowania stanu zwierzęcia po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego wziewnego, należy koniecznie powstrzymać się od podawania pokarmów – mięśnie przełyku są nadal zwiotczałe. Bezpiecznie jest wprowadzać pożywienie stopniowo: u psów w kolejnej dobie po wybudzeniu, a u kotów po około 6 godzinach od wybudzenia.