Jak przygotować psa do badania endoskopowego?
Badanie endoskopowe w medycynie weterynaryjnej rozwija się równie szybko, jak w medycynie służącej poprawie zdrowia człowieka. Tak samo jak u ludzi, endoskopia u zwierząt umożliwia dotarcie do tych narządów wewnętrznych, które są poza zasięgiem wzroku lekarza. Wykorzystując specjalistyczny sprzęt, lekarz przeprowadza wziernikowanie przełyku, żołądka i jelita. Ponadto aparatura pozwala na dokonanie badania układu oddechowego, moczowego, rozrodczego i innych. Jak przygotować pupila do zabiegu?
Właściwe przygotowanie zwierzęcia
Pies skierowany na zabieg endoskopii musi zostać odpowiednio przygotowany przez opiekuna. W zależności od rodzaju wykonywanego badania zwierzę powinno zostać poddane głodówce. Przy wziernikowaniu narządów innych niż przewód pokarmowy, przerwa w podawaniu jedzeniu musi wynosić co najmniej 12 godzin. Zalegająca w przewodzie pokarmowym treść pokarmowa uniemożliwia badanie błony śluzowej żołądka i jelit, dlatego jego badanie powinno zostać poprzedzone całodzienną głodówką i sześcioma godzinami bez dostępu do wody pitnej. Przy kolonoskopii pies musi pozostać bez jedzenia od dwóch do trzech dni. U małych psów podczas wziernikowania przełyku, żołądka i tchawicy wykorzystywane są endoskopy sztywne. Do badania endoskopowego przewodu pokarmowego najczęściej używane są endoskopy giętkie. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.
Zalety badania i wskazania do zabiegu
Podstawą do wykonania endoskopii są najczęściej uporczywe i krwawe wymioty, trudności w połykaniu, krwawienia z przedniego odcinka przewodu pokarmowego, przewlekły kaszel, podejrzenie istnienia ciała obcego w przełyku, żołądku i w jelicie cienkim, smołowaty kał, podejrzenie stanów zapalnych i owrzodzeń błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy oraz podejrzenie refluksu. Zaletą badania jest możliwość oglądania narządów bez konieczności przeprowadzania zabiegu chirurgicznego. Dodatkowym atutem jest łatwe pobieranie wartościowego materiału do badań oraz bezoperacyjne usuwanie ciał obcych z górnych dróg oddechowych i przedniej części przewodu pokarmowego.