Jak wykonuje się badanie kardiologiczne zwierząt?
Zwierzętom warto wykonywać badania kardiologiczne, by w porę podjąć odpowiednie leczenie. Badania EKG i USG nie wymagają przygotowań, więc można wykonać w każdej chwili. Jeśli jest potrzeba, weterynarz mierzy ciśnienie.
Kiedy u zwierząt wykonuje się badania kardiologiczne?
W klinikach weterynaryjnych przeprowadza się badania podstawowe i specjalistyczne. Bardzo ważne są te kardiologiczne, szczególnie gdy właściciele mają informacje o wadach wrodzonych pupili. Dzięki nim można potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Wykonuje się je również przy zmianach w zachowaniu zwierząt. Jeśli pupil nie wykazuje chęci do biegania, często i długo odpoczywa czy ma duszności lub kaszel po wysiłku, objawy mogą wskazywać na chorobę serca. Odwiedzenie weterynarza kardiologa w przychodni weterynaryjnej jest powinnością właściciela psa czy kota, ponieważ badanie pomaga wykryć schorzenie i podjąć natychmiastowe leczenie. Warto zgłosić się jak najszybciej, ponieważ nieleczone choroby serca mogą prowadzić do zgonu zwierzęcia
Jak wykonuje się badanie kardiologiczne zwierząt?
Badanie kardiologiczne u zwierząt zaczyna się od konsultacji, czyli wywiadu z właścicielem psa czy kota. Po konsultacji lekarz może podjąć decyzję o dalszych badaniach takich jak: badanie ciśnienia, EKG, ECHO. Badanie EKG wykonywane jest w pozycji leżącej lub stojącej. Trwa ono maksymalnie kilka minut i jest całkowicie bezbolesne. Badanie to pozwala na ocenę elektrycznej pracy serca.
Weterynarz wykonuje też badanie echokardiograficzne, czyli po prostu USG serca. Badanie może trwać od 10 do 30 min w zależności od współpracy zwierzęcia. Badanie jest całkowicie bezbolesne i jest wykonywane na stojąco lub leżąco.